
Startup Disrupt uspořádal 17.3.2021 první setkání Innomeet! InnoMeet powered by InnoCamp je série několika setkání, která spojují inovátory a lidi z řad startupů, korporací i široké veřejnosti, kteří by chtěli probudit svůj inovační potenciál. Událost proběhla on-line – záznam je dostupný na YouTube kanálu Startup Disrupt.
Každé setkání bude mít jiné inovační téma a panelisté na něj budou pohlížet ze všech různých pohledů – na akce budeme totiž zvát jak přední zástupce technologické a podnikatelské sféry, ale také umělce, vědce a jiné osobnosti českého inovačního ekosystému. Jeden spisovatel, druhý startupista. Jeden vědec, druhý vítěz hackathonu. A jak probíhalo první setkání?
První InnoMeet
Hosté prvního setkání byli Jakub Nešetřil, což je jeden z nejúspěšnějších českých IT podnikatelů a na svém kontě má například úspěšné založení Apiary nebo práci na projektu Česko.Digital, držitel 11 Red Dot Awards Petr Novague z NovagueDesign a inovátor a organizátor pražských FuckUpNights Tomáš Studeník. Diskuzi moderoval Patrik Juránek.
Hosté panelové diskuze probírali všemožná témata týkající se inovací v českém i zahraničním prostředí. Ale jak vůbec definovat inovaci? Jakub Nešetřil diskusi na toto téma odstartoval tím, že představil mainstreamový pohled široké veřejnosti na startupové prostředí: “Ve startupovém prostředí se počítá s tím, že startupy automaticky dělají něco inovativního. Ale dokud se myšlenka nesetká s někým, kdo je dost tvrdohlavý na to ji zrealizovat, tak je myšlenka bezcenná.”
Co je důležité?
- naučit se dělat klíčové věci a seškrtat procesy na nutné minimum
- dát zaměstnancům prostor a čas i pro sebe
- při konverzaci s investory být otevřený a přílišným tajnůstkářstvím je neodradit od spolupráce
Vzdělávání
Dle slov hostů panelové diskuze v rámci prvního setkání InnoMeetu by ve školách měla být promítnuta motivace k tomu, aby děti chtěly v budoucnu inovovat a tvořit vlastní brandy. K tématu vzdělávání zaznělo i to, že by se lidé v tech prostředí měli vzdělávat průběžně a zvykat si na neustálé učení – tento obor se totiž pravidelně dynamicky proměňuje.
Čím jste chtěli být, když jste byli malí? Učitelem, doktorem nebo astronautem? Přesně tuto otázku dostal ve škole před nějakou dobou i syn Jakuba Nešetřila a měl hned jasno – chce být vynálezcem. Ve škole mu řekli, že to není povolání. Ale co inovátoři? Právě oni tvoří to nové a nevídané. A právě oni jsou v dětských očích ekvivalentem pohádkových vynálezců.
Jaká témata budou rezonovat ve světě inovací během následujícího roku?
Velikost trhu je zásadní. Rozhodně nemůžeme srovnávat například Česko s Amerikou či Německem. Podle hostů InnoMeet se Amerika a Evropa pravděpodobně spojí v opozici vůči Číně a Indii, která se více a více protlačuje do centra inovačního ekosystému. Náš život bude tedy hodně formován asijskou kulturou, která je odlišná od euroamerické.
Zajímá vás víc z prvního InnoMeet setkání? Neváhejte a podívejte se na záznam celé diskuse.